• titulka.jpg
Objevil jsem můj asi rok starý článek o výrobě Brigitiného kříže, který měl původně vyjít v Avalonském psovi.Tak ho uveřejňuji teď měsíc před Imbolcem, snad vám přijde vhod...   Jak jsem poprvé spatřil Brigitin kříž, tak jsem si řekl, že je krásný, ale jistě bude složitý na výrobu. Tehdy jsem se ale s tou složitou výrobou mýlil.
  Nedávno jsem viděl na televizní stanici Spectrum 3- dílný dokumentární cyklus, který jse jmenoval "Toulky minulostí starého Irska". V jeho druhém díle byla část věnovaná také Imbolcu. Vynechám detaily a raději se soustředím pouze na B. kříže. Záběr na děti, které ve školce a škole ( ! ) pletly B. kříže z proutí a potom je roznášeli po domech a u každých dveří zpívali písničku se mi teda líbil. To já jsem v 6 letech ještě nevěděl, že nějaké takové kříže existují?
  Ale ted´ teda k samotné výrobě. Na materiál si můžeme zvolit již zmíněné proutí (vrbové, břízové, ? ) , slámu ( můj případ ) či cokoliv jiného co vás může napadnout - fantazii se meze nekladou, ale já raději zůstávám u slámy.

Krok 1.
Poté co jsi vyberete materiál, by jste měli či stébla zastřihnout všechny do stejné délky (délka stébel/větví není omezena ) a měli by být všechny přibližně stejně tlusté. U slámy doporučuji odstranit povrchové vrstvy stébla až je hladké a pevné a žádná vrstva se již nemůže uloupnout.

Krok 2.
Začínáme tím, že zkřížíme větve / stébla (dále jen v /s ) uprostřed, ale nesvazujeme je.
(obr. 1)

obrázek 1

Krok 3. Dále začínáme přidávat ohnuté větvičky ve tvaru "semknutého písmene U" po směru hodinových ručiček. U stébel doporučuji zlom nejprve rozmáčknout na plocho , protože hrozí, že se stéblo zcela rozlomí. (obr. 2)
obrázek 2

Krok 4.
Větvičky přidávat tak dlouho jak chceme mít kříž velký, ale nesmíme zapomenout stále větvičky navěšovat na jednotlivá ramena. Na každé 1 ohnutou v/s.
(obr. 3, 4, 5 )
obrázek 3

obrázek 4

obrázek 5

Krok 5.
Jakmile máme požadovanou velikost, tak svažte konce ramen kříže a ustřihněte přebytečný materiál , tak , aby byl kříž rovnoramenný. Za uzlem nechte tak 1- 2 cm materiálu. (obr. 6)

obrázek 6

Kříž by měl být hotov, doufám, že jsem vás to tímto návodem naučil.


a tady jsou foto mojeho kříže... Fotka