• titulka.jpg

Rozhovor se stromem - část 1.

V tomto 3 dílném seriálu překládám text "Interview a Yew Tree" z webu BDO. Druhý díl snad přijde vzápětí (podle toho jak moc se mi bude chtít překládat). Tohle je první díl. Autor v něm popisuje konverzaci s tisem v jeho lokálním parku a některé základní principy druidství ... Následující text je překladem článku "Interview with a yew" z webu BDO. Originální článek si můžete přečíst zdeText bude vycházet jako seriál a bude mít asi 3 díly. Uvidím jak se mi bude chtít překládat. (pro pořádek: v první části sem vynechal první odstavec)

  Bylo to, když jsem nedávno prošel skrze náš místní park,minul jsem tis, s kterým jsem měl v minulosti co dočinění. Byla mladá na tis, měla jenom kolem 120 let. Uviděl jsem, že měla nějaké trable s vandaly. Jedna z jejích milovaných větví byla naprasklá a pokroucená. Asi si z ní děti udělali tyč k houpačce a ostatní větve byli úplně zplihlé. V mých obavách o ni, vyšel jsem se zeptat jak se cítí a tak. Myslel jsem v lidských termínech. Položil jsem své ruce na její kmen a zamyslel se nad její nepříjemnou situací. Přilepil jsem se za přítomnosti rušné hlavní cesty, dětí, co si hráli na houpačkách a i přesto, že byla někdy "počůrávána" kolemjdoucími opilci. Formoval jsem svou otázku?

Zeptal jsem se: "Co je tvůj úděl?" ( v originále je místo úděl wyrd - znamená totéž jako úkol, úděl, osud? pozn. Překl. )

Její odpověď byla jednoduchá :

"Úděl všech živých věcí - krása a smrt."

  Rychle jsem zjistil hloupost mé otázky, jakmile jsem uviděl jak je sní opravdu špatně zacházeno. Jiná citace mých myšlenek z mého mládí se mě dostala do mysli : "To co nazýváte lidským, není to samé pro stromy".

"Úděl všech živých věcí - krása a smrt."

  Ten důsledek toho sdělení se k ní začal dostávat. Naznačuje, že všechny živé věci jsou krásné, dokonce i slimáci, moskyti a politici. Myslím si, že toto není až tak obtížné k přemýšlení. Pokud bych si představil sebe, stojícího s rukama na kmeni tohoto tisu. Veškerý život je krásný?

  Myšlenky na podzimní západ slunce nad mořem?
?úplněk při letním slunovratu, jehož světlo probleskuje lesním baldachýnem, světla slunovratových ohňů, která osvětlují nahá těla milenců? orel, kroužící nad obrovskými skalisky? zajíce utíkajícího přes pole?
?čerstvý a svěží ranní jarní vzduch, který mě úplně prostupuje? tance mravenců okolo jejich mraveniště
  ? složitá spleť pavoukových sítí postříbřenou a orosenou rosou chladivého rána. Na to, abyste věděli, že je všechen život krásný se potřebujete pouze dívat - dívat se pořádně a plni uvědomění. Meditace, kterou jsem dělával jak jsem byl mladý, by vám v tomto mohla pomoci. Najděte si kamínek na pláži, sedněte si a jenom se na něj dívejte. Správně sedíme nehnutě (s napřímenou páteří -pozn. Překl ) a pozorujeme kamínek na dlani, pak vzory a barvy na jeho povrchu začnou vystupovat. To je počátek změny. Posléze si uvědomíte, že ať už se jedná o jedinou částečku nebo o celý kamínek, přijedeme na to, že je celý naplněn vesmírnou kolektivní energií, ale i to mimo něj. Vše je touto energií osvíceno. Energie veškerého bytí je obsažena v kamínku, který jsem držel na své dlani. Používal jsem tuto meditaci k mé vlastní obrodě, k tomu abych připojil sebe, své vlastní já do obrovské úžasné a nekonečné vesmírné ( kolektivní ) energie. Snadno jsem pak zjistil, že je to jednoduchý způsob, jak získávat nové mystické zážitky. Ale můžete místo oblázku použít klidně i lískový ořech, pírko nějakého ptáka, jedlovou šišku, mušli, houbu, vajíčko nebo cokoliv jiného na ten způsob. Já jsem používám oblázky, protože bydlím blízko pláže a zvuk moře je dobrý doplněk k meditaci. Když se ten kdo meditoval procitne, dokonce škaredé šedé budovy města vám přijdou, že podivně svítí, víří barvami, načrtávají složitosti života skrz jejich betonovou formu. Více intenzivní duchovní zkušenosti vás dovedou snáze k tomu, že krásu můžete najít , dokonce i v příšerných věcech moderního života - nebo smrt?

"Krása a smrt" řekl tis...

Ano, všechny živé věci musí zemřít, i když je milujeme, dokonce i my musíme zemřít ( a né jednou : - pozn. Překl.). jeden z velkých strachů - strach ze smrti. Jak nás naučilo druidství, ¨prošli jsme smrtí už mnohokrát a mnohokrát jí ještě projdeme v mnoha formách. Myslíme si že smrt je většinou bolestná. Není se smrtí se vše uvolní a my přejdeme do zásvětí a všechny naše problémy a bolesti zmizí. Můžeme tu potkat i naše milované, pokud jsem teda už zase nevrátili opět na hmotný svět. Půjdete zpět minulými životy, cílová zeď všeho živého z hmotného světa je posmrtná úroveň bytí.


pokračování- 2. díl