• titulka.jpg

Následující text navazuje na články Lekce wydy - úvod, Lekce wydy 1, 2, 3, 4 a 5, které vám před přečtením tohoto článku též doporučuji prozkoumat.
Tématicky nejbližší zde uveřejněné články jsou též: Wyda a druidi a Kruhy bytí.

I velmi lehké onemocnění (např. rýma) nám ukazuje, že jsme blokováni v určitém aspektu našeho vývoje. A protože prodělání každé nemoci nás oslabuje, je nesmírně důležitá prevence. Zdraví však není je absence akutních potíží, ale - jak jsem již mnohokrát zdůrazňovala - skutečně dobrý zdravotní stav závisí na mnoha faktorech. V předchozí lekci wydy (Lekce wydy 5) jsem uváděla seznam otázek, které stručně shrnují všechno, na co je potřeba se soustředit při přehodnocování svého zdravotního stavu.

Nemoc, to je absence harmonie, absence rovnováhy a důkaz blokády v určitém směru. Nemoc má svůj význam a to velice důležitý význam pro rozvoj nás samých. Nemoc upozorňuje na to, kde je chyba. Podaří-li se nám přirozenou cestou překonat nemoc, můžeme si být jisti, že jsme překonali i její příčinu.

Z energetického hlediska existuje přirozeně mnoho druhů nedostatků - chorob, stejně jako jich může existovat mnoho i v psychice a v těle. V mém článku Lekce wydy 5 jste se mohli dočíst stručně o základních psychických "nemocích", vyvolaných energetickou disharmonií, nyní se zaměříme na základní fyzické potíže:

1.) hlava

Hlava představuje sídlo mozku a vědomí. Také je to centrum mentálního pole. Nemoci se sídlem v hlavě vznikají nepoměrem aktivit mentálního pole a ostatních energetických center nebo chybnou orientací, popřípadě chybným umístěním tohoto pole. Též z nadměrné kontroly a potlačování vlastních emocí dochází k nahromadění energií emocionálního pole v hlavě. V takovém případě je nutná energetická ventilace.

Pokud chcete něčím doplnit program wydy a vaši léčbu předepsanou lékařem, doporučuji proti nevolnosti, migréně a bolestem hlavy obecně mátové čaje a oleje k promazání čela. Pomůže také zázvor, který podporuje tvorbu trávicích šťáv a zároveň pomáhá proti nevolnosti. Pijte jej jako čaj před jídlem. K zahození není ani prvosenkový čaj se svými uklidňujícími účinky, rozmarýnová koupel s léčivým a osvěžujícím účinkem, heřmánkový uklidňující čaj, Schizandrový posilující čaj, či levandulový vonný olej (přidejte jej do koupele, vmasírujte si do spánků nebo jen tak nakapejte pár kapek do aromalampy) se svým vyrovnávacím působením.

2.) srdce

Srdce pumpuje do tělních tepen (a jimi se rozvádí do celého těla) krev (krev představuje radost) obohacenou kyslíkem a přečerpává krev, z níž byl odebrán kyslík, zpět do plic, kde se krev znovu okysličí. Srdce je též centrum emocionálního pole, z čehož vyplívá i většina srdečních onemocnění - oslabení emocionálního pole, negativní postoje, nedostatek radosti, sklíčenost, deprese. Jak se říká - "pouze tvrdé srdce může puknout, měkké nikoliv."

Na srdce většinou dostanete léky od lékaře. Mohu vám však k nim doporučit posilující čaje ze Schizandry, heřmánku, jalovce, lékořice a ženšenu.

3.) krevní oběh

Krevní oběh souvisí přirozeně se srdcem a tedy i s emocionálním polem. Poruchy krevního oběhu jsou většinou příznakem oslabení emocionálního pole a blokování toku jeho energií.

Rozlišujeme dva abnormální krevní tlaky - vysoký a nízký (hypertenzi a hypotonii). K hypertenzi dochází, převládá-li mentální pole příliš silně nad polem vitálním. Dochází tak k převaze rozumu a psychických signálů, někdy i k hyperaktivitě, v důsledku toho je potlačována únava, tělesné signály a emoce. Organismus je tedy permanentně pod tlakem.

Na snížení tlaku pomáhá hloh, který pročisťuje ledviny a posiluje srdce. Je dobré jej užívat jako čaj v kombinaci s přesličkou a kokoškou pastuší tobolkou. Pozor však na dávkování! Raději si kupte hlohový čaj v lékárně i s návodem. Hloh je ve větším množství jedovatý. Váš rozbouřený organizmus určitě zklidní také meduňka a třezalka s řebříčkem a arnikou.

Hypotonie je opačný problém. Převládá vitální pole, které je v poměru k mentálnímu příliš silně vyhraněné, a často dochází též paralelně k oslabení pole emocionálního. Dochází tak k pasivitě, přílišnému podléhání vlastním přáním, požitkářství, citové síly převládají nad silami komunikace a racionality. Tento problém je nezřídka zapříčiněn nesprávnou výživou a nedostatkem pohybu.

Váš tlak zvýší rozmarýnový čaj či koupel, neboť rozmarýn obsahuje mimo jiné kafr, který aktivuje dýchání a rozproudí krevní oběh. I v malém množství (stačí vůně) působí levandule a povzbuzující účinky na látkovou výměnu i srdce má koupel z odvaru z neoloupaného kořene puškvorce.

S krevním oběhem souvisí také kornatění tepen, na něž téměř zázračně pomáhá česnek (pokus se chcete vyhnout zápachu, kupte si dražé), ve velkém množství artyčok, jehož výtažky působí přímo na metabolismus tuků a cholesterolu v játrech, nebo len. Bobtnavá vláknina projímavého lněného semínka váže v žaludku cholesterol a ten se méně vstřebává.

Na křečové žíly si pořiďte mast z jírovce maďalu, který zpevňuje cévní stěny a jeho protizánětlivé látky zvyšují napětí žil. Můžete také vyzkoušet obklady z bílého zelí. Ty tiší bolest a mají protizánětlivý efekt. Z omytých listů vyřízněte středové žebro, listy jemně naklepejte paličkou na maso a položte na postižené místo. Upevněte a nechte přes noc. Arnika zpevňuje propustné cévní stěny a též působí protizánětlivě. Používejte čaj z květu jako teplý obklad nebo si kupte mast. Pohanka obsahuje rutin, který stabilizuje a napíná vnitřní strany cév, a tím zabraňuje vylévání tekutiny do okolní tkáně. Jezte pohanku nebo pijte čaj z natě. Heřmánek tiší exémy při horší fázy křečových žil. Používejte čaj jako studený obklad.

4.) dýchání

Dýchání zajišťuje interakci mezi vámi a okolím. Skutečné vyrovnanosti v jeho případě lze tedy dosáhnout jedině neustálým dáváním a přijímáním. Harmonie všech tří polí však naprosto vylučuje jakékoliv dýchací potíže. Takovéto nemoci vznikají totiž z disharmonie silových polí a z neusměrněného toku energie.

Nejrozšířenější dýchací potíže jsou jen lehké - rýma a s ní související kašel. Na rýmu doporučuji čaj nebo inhalaci z heřmánku, jenž tlumí činnost choroboplodných mikrobů a může snížit otok nosní sliznice. Účinně podpořit imunitní systém umí třepatka, růžová kytička z čeledi hvězdicovitých. Preventivně podávejte dvakrát denně lžičku tinktury, při nachlazení užívejte až pětkrát denně. Bez zase usnadňuje odkašlávání, uvolňuje sliznice a vede k pocení. Pijte denně několik šálků čaje a kombinujte s lípou, která pomáhá zejména při horečce - podporuje pocení, čímž se tělo ochlazuje. Vhodná je i máta, která sníží otok nosu a bojuje přímo proti příčinám onemocnění. Pijte čaj z listu několikrát denně. Můžete také kápnout její silice do horké vody a pod ručníkem inhalovat. Tymián má protizánětlivé a antibakteriální účinky, a navíc podporuje uvolňování hlenu. Můžete jej použít jako čaj nebo jeho silici do koupele.

Na kašel vám zaručeně pomůže sléz, který pokryje sliznici ochranou vrstvou, a tak ji brání proti dráždění. Připravte si studený výluh z květu a listu, který si budete přihřívat. Fenikl pomáhá zvlhčit prostředí v krku a vytváří ze sekretu tekutinu. Udělejte si čaj nebo 10 gramů rozdrcených plodů rozmíchejte ve 100 gramech medu, nechte deset dní stát a slijte. Užívejte po hodině po lžičkách. Podobný recept je i na dvě lžíce medu a objemově stejné množství cibule. Opět po slití vzniká účinný sirup. Skvělý je čaj nebo kapky z jitrocele kopinatého nebo diviznový čaj. Její sliz mírní dráždění zanícených sliznic, proto uklidní kašel. Další látky v ní uvolňují hlen na průduškách, a tím usnadňují odkašlávání. Lékořice pomůže zvětšit objem sekretu v krku, což usnadní zvlhčení sliznice a vyčištění průdušek. Pijte několikrát denně čaj z kořene nebo se prodávají cucavé pastilky. A nyní na podzim jsou báječné ředkve a ředkvičky, jejímiž hlavními látkami jsou glykosidy, které podporují tvorbu hlenu a působí proti virům a bakteriím.

Na astma se doporučuje mateřídouška, houba Reiki a Schizandra.

Na bronchitidu (zánět průdušek) má pozitivní působení jalovec, lékořice, zázvor, mateřídouška, zklidňující heřmánek, tolice vojtěška nebo houba Reishi.

5.) zažívací trakt

Zažívací trak souvisí s mentálním polem (přijímání a zpracovávání energií) a s emocionálním polem (zpracovávání vlivů zvenčí a využití jich pro sebe - spojuje naše představy a pocity s novými energiemi). Nemoci zažívacího traktu vznikají právě ze špatného vzájemného spojení emocionálního a mentálního pole, popřípadě z nedostatečné harmonie (souhry). Prvotními příznaky je špatné trávení, laxnost myšlení, či nedostatek psychické flexibility.

Žaludek koresponduje zejména s mentálním polem (výběr a příjem dojmů - potravy), kdežto střeva (předávání použitelných zážitků - živin tělu) s emocionálním.

Podrážděný žaludek zklidníte pomocí kmínu, který podporuje tvorbu žaludeční šťávy, odstraňuje křeče, působí antibakteriální a podporuje pohyb střev. Pijte čaj z roztlučených plodů několikrát denně po doušcích. I fenikl působí proti bakteriím, podporuje pohyb žaludku a střev a je dobré jej pít jako čaj z roztlučených plodů. Trávicí činnost podporuje rovněž bazalka, která omezuje nadýmání a plynatost. Navíc má protikřečové účinky a zmírňuje záněty hltanu. Pijte čaj z bazalkové natě.

Na průjem vám poradím ostružiníkový teplý čaj. Vytváří ochranou membránu, která chrání střevo před bakteriálními jedy. Řepík zklidňuje podrážděné střevo a povzbuzuje činnost žaludku a žlučníku. Navíc ztiší případné záněty v ústech. Kůra z mladých větví dubu (prosím ale neloupejte duby, kupte si čajovou směs v lékárně) obsahuje třísloviny, které působí protizánětlivě a antibakteriální. Připravte si studený výluh čtyřikrát denně.

Naopak projímavé účinky mají švestky nebo semínka z jitrocele kopinatého (stačí jedno! Účinkují dosti silně.).

S zažíváním a špatnou výživou též často souvisí nespavost. Silnou uklidňující látku obsahuje chmel (můžete si koupit z něj i čajovou směs, nemusíte pít nutně pivo) a kozlík, který navíc vyrovnává aktivitu nervových buněk. Zkrátí dobu usnutí a omezí noční buzení. Čaj z kozlíku není příliš chutný, ale můžete si koupit tablety. Celou škálu tišících látek najdete v meduňce (pijte čaj nebo si kupte tablety), která pomáhá také při stresech a nervových potížích a působí proti virům. Pokud jsou důvodem nespavosti starosti a deprese, pijte čaj z třezalky. A při nespavosti z příčiny nervozity a neklidu se osvědčila i mučenka v čaji v kombinaci s levandulí.

6.) výměna látková

Metabolismus má dvě funkce - udržovací (energie pro orgány a pro život) a provozní (energie pro práci, na níž závisí minimální množství energie, jež je třeba dodat). Výměna látková však souvisí také s hormonálním systémem, protože vylučování hormonů ji stimuluje nebo brzdí. Mezi jednotlivými hormony a mezi hormony a centrální nervovou soustavou je vzájemný vztah a hormony působí ještě prostřednictvím tvz. vegetativní nervového systému na vnitřní orgány a regulují jejich funkci, proto pro správnou souhru centrálního a vegetativního nervového systému musí probíhat mezi mentálním a vitálním polem harmonická interakce.

Na ledvinové kameny a problémy s ledvinami vůbec vám poradím čaje a med z pampelišek a na problémy s močovým měchýřem si uvařte heřmánkový čaj nebo urologickou čajovou směs (listy břízy - 27,5g, medvědicový list - 22,5g, truskavcová nať - 11g, kořen jehlice trnité - 10g, petrželový kořen - 10g, kopřivová nať - 10g, řebříčková nať - 7g, květ černého bezu - 2g), kterou můžete zakoupit v lékárně (např. značka Leros).

Článek dále pokračuje pod názvem Lekce wydy 6