• titulka.jpg

Pokračování článku Lekce wydy 6 - část a

7.) kůže a pokožka

Kůže chrání tělo před mechanickým zatížením, zraněním a infekcemi a její pigment absorbuje škodlivé ultrafialové záření. Pokožkou lze přijímat léky a živiny, jejím prostřednictvím se z těla vylučují odpadní produkty výměny látkové, voda a soli, reguluje teplotu v těle (díky krevním kapilárám a potním žlázám), jsou v ní nervová zakončení hmatu, čidla pro pociťování teploty a bolesti. Kůže je též v těsném kontaktu s vnitřními orgány a při onemocnění některého orgánu se citlivost kůže na té partii těla, která "patří k postiženému orgánu", mimořádně zvýší. Z toho vyplývá, že mezi kůží a vnitřními orgány probíhá určitá interakce, která je nesmírně důležitá. Stejně jako je podstatná i interakce mezi jedincem a jeho okolím nebo mezi všemi jeho bytostními poli. Nazývá se to "kosmická výměna", jde o to, že kolik energie vyjde z těla, tolik energie musí tělo zase přijmout zpátky, aby nebyla narušena rovnováha a nedošlo k energetickému deficitu. Tělo by pak soustředilo veškerou energii do vitálního pole, které vlastně zajišťuje životní sílu bytosti, a tak by se nadměrně zvýšila pudovost. S příliš silným vitálním polem a to nejen v důsledku energetického deficitu pak právě souvisí většina kožních onemocnění. Často je to doplňováno všeobecnou nespokojeností s vlastní osobou nebo nedostatečně vyhraněnou osobností vůči okolí, která s okolím příliš "splývá", což je opět příznak narušené "kosmické výměny".

Na různé exémy se doporučuje aloe vera nebo smilax. Proti svědění pomáhá také heřmánek se svými zklidňujícími účinky. Čistící schopnosti má máta, čekanka nebo například i kokoška pastuší tobolka. Pro zdravě vypadající pokožku je velmi důležitý vitamín B12, který je například ve kvasnicích.

8.) pohybový aparát

Pohybový aparát se skládá ze svalů, kostry, šlach, vazů a kloubů a potíže s ním mívají různé příčiny. Můžeme je rozdělit veskrze na dva typy - akutní a chronické. Akutní většinou přejdou sami a velmi často bývají zapříčiněny nějakým úrazem. Chronické můžeme rozdělit ještě na nervově podmíněné (ischias, svalové křeče, poruchy citlivosti, ochrnutí atd.) a na degenerativní (arthritis, artróza, vybočení ploténky, revmatismus, bolesti noho či chodidel atd.). Obě tyto kategorie chronických onemocnění však mívají jednu příčinu - mentální síly do jisté míry přehluší vitální energii, neboť vůle nutí tělo k úkonům, jichž není schopno, protože jeho potřeby nejsou respektovány. Je důležité si uvědomit, že po vypětí by vždy mělo následovat uvolnění. To je zákon dualismu a zákon života. Jako není možné jen se nadechovat, není ani možné žít v neustálém napětí.

Na artrózu se odpradávna úspěšně užívá očistná kůra z čerstvé kopřivové šťávy. Kopřiva sníží sklon k zánětům a tím také omezí bolest. Rozmarýn jemně podráždí kůži, čímž zlepší prokrvení těla. Používejte jej jako přísadu do teplé koupele (můžete i ve směsi s eukalyptem). Arnika má silné protizánětlivé účinky, proto se hodí pro léčbu akutní artrózy. Udělejte si z odvaru obklady nebo si kupte mast. Také jalovec podporuje prokrvení těla. Silici z jalovce a citronu smíchejte se základním olejem a jemně a opatrně masírujte nemocné klouby. A takový rybíz skvěle odvodňuje otoky a zvyšuje odolnost organismu. Použijte ho do čajové směsi s kopřivou a přesličkou, která obsahuje kyselinu křemičitou a hojně tříslovin, takže má výborné hojivé účinky.

Proti revmatismu ještě hodně celeru a z čekankového odvaru (z kořene) si udělejte obklady. Zajisté vaše trápení zmírní i mast z kostivalového "černého" kořene. Působí proti bolestem a podporuje tvorbu nové tkáně. Můžete ji použít i na rány, stejně jako obklady z přesličkového odvaru či z odvaru z mochny husí nebo čerstvou šťávu z listu jitrocele.

9.) infekce

Imunitní systém není lokalizován v žádné oblasti těla, zasahuje prostě tam, kde je ho potřeba. Dostanou-li se odněkud do těla nepřátelské mikroorganismy z začnou vylučovat toxiny, látky, které jsou pro tělo škodlivé a působí infekci, zapůsobí antigeny, obranný systém těla vůči těmto infekcím. Naše tělo v takovém případě produkuje tři druhy látek - aglutininy, jež obalují cizí mikroorganismy; lysiny, jež rozpouštějí původce nemoci a antitoxiny, které zneškodňují toxiny, vylučované mikroorganismy. To všechno se týká čistě neuvědomovaných pochodů v našem těle a tedy to souvisí s vitálním polem. Zvýšením energie vitálního pole se zvýší i celkový potenciál těla a tím i jeho obranného systému. V tomto případě se wyda shledává s téměř zázračnými výsledky jako především preventivní činitel proti onemocnění virového nebo bakteriálního původu.

Pro předcházení infekcím je důležitá vyvážená a zdravá strava, hlavně v zimních měsících je důležitý přísun vitamínu C, kterého je hojně třeba v křenu (dokonce dvojnásobně než v citrónu), šípku (uvařte si šípkový čaj) nebo v různých druzích ovoce. Pro ještě větší stabilitu imunitního systému si případně pořiďte vitamíny s echinaceou, popíjejte teplé mateřídouškové čaje a hodně se pohybujte. Pro dlouhodobé posílení je důležitá právě tělesná otužilost.

Pokud už cítíte přicházející onemocnění pijte jako slabý čaj nebo kloktejte vlažný odvar z šalvěje, která má vysoký obsah tříslovin, takže dokáže hojit zánět. Podobné kloktadlo si můžete vytvořit také z jitrocelového odvaru, který ochrání sliznice a mírní polykací potíže a chrapot, ze slézového čaje, jenž rychle uklidní podrážděné sliznice nebo ze směsi jedné lžičky obyčejné kuchyňské soli a skleničky vody.

10.) alergie

Alergie mívají příčiny v dědičných dispozicích, poruchách žláz s vnitřní sekrecí, v psychických problémech nebo v situovanosti ohnisek určitých bakterií v těle. Alergie je vlastně přepjatá reakce těla na látky, jež jsou mu cizí. Imunitní systém však reaguje nepřiměřeně silně. Zbavování se alergií je dlouhodobý a velké úsilí a trpělivost vyžadující proces, ale zdaleka není nemožný. Většinou jeho vyvrcholení nastává, dosáhneme-li harmonie vitálního pole, s nímž alergie úzce souvisí.

Na různé alergie vám samozřejmě lékaři předepíší různé prášky, i když jsou jejich účinky jen v tom, že vám je po jejich užití jedno, že vám teče z nosu nebo že máte třeba oteklé oči. Krátkodobě vás otupí a zmírní tak vaše trápení, ale zdaleka je neléčí. Ještě vaše babičky možná na alergie, které ovšem dříve nebyly tak rozšířené jako dnes, prozprostřel pocit míru a klidu, který je ovšem v rovnováze s ohromným množstvím energie, které máte a můžete v sobě nalézt a využít, pak jste tento cvik zvládli na jedničku. Síla je v spojení protikladů, v návratu do jednoty, klidná rychlost, něžná vášeň, nádech a po něm výdech nebo oboje naráz v Podstatě, kde je čas podřízen bezčasovosti a prostor bezrozměrnosti...

Uvědomte si svou zdravou hodnotu, ani nižší, ale ani vyšší, než jaká skutečně je. Usmějte se a vychutnejte si okamžik. Pak navažte dalším cvikem wydy nebo jděte, kam jen chcete. Nejde o to, kolik máte peněz, jak se jmenujete, kde pracujete, o nic takového. To jsou je nezbytné prostředky pro vyšší cíle, ale nejsou to cíle sami. Cíl je v navrácení do Podstaty, v postupu na vyšší úroveň duše a v pochopení a také v předávání toho všeho dál, dalším bytostem - dalším součástem celku, nás samých, aby tak zavládla harmonie v Tvůrčím díle...

Děkuji, že jste. Jsem ráda, že jste a že jste to právě vy, drazí.

Mír s vámi,

druidka Fedelma

Pokud máte nějaké dotazy na konkrétní případ, nebojte se zeptat. Určitě vám ráda pomohu, bude-li to ovšem v mých silách.

"Cvik zelené krávy"

Kráva byla kdysi hlavním stádním zvířetem Keltů s obrovským významem pro hospodářství, a nejen proto byla uctívána například Aine, bohyně krav. Ovšem kráva má ještě jeden význam - je to jedno z mnoha podobenství Velké bohyně Matky, Matky Země. Je symbol plodnosti, klidu, trpělivosti a obrovské vegetativní, přirozené síly, ženské poloviny síly života. Jako archetyp je pokladnicí vitální energie, kterou předává matka svým dětem. Zelená je barva vegetativní energie, přirozenosti, nenucenosti, svobody a vitální energie, někdy i pudovosti. ... Už z této symboliky vyplývá, že cvik, který se vám chystám předat, je cvik na posílení vitálního pole.

"Cvik rudé krávy" je cvik prvního stupně a je vhodný i pro úplné začátečníky. Jeho účinkem je primární posílení vitálního pole. Je dobré jej praktikovat ráno po probuzení, naopak nedoporučuji jej před usnutím, neboť se vám pak nebude chtít kvůli přílivu energie do vitálního pole spát. Posilujícími prvky jsou zejména kvetoucí byliny, doporučuji růži. Výtečná bude celá rozkvetlá louka se sedmikráskami.

Chtěla bych vám ještě připomenout, abyste dodržovali všechny zásady při cvičení wydy, které jsem vám tolikrát opakovala v předešlých Lekcích wydy.

Výchozí pozice je na v kleku. Nohy i ruce se dotýkají země, s níž se ztotožňují a jakoby sjednocují. Nohy mějte od sebe na šířku pánve, ruce na šířku ramen. Pomalu s nádechem zakloňte hlavu. V maximálním záklonu, jaký snesete, začněte vyzpěvovat nebo prostě vyluzovat hlásku "A". Neustávejte ve zpěvu nebo vyluzování a pomalu se zvedejte do vzpřímeného kleku a současně vzpřimujte i hlavu do pozice, kdy je mezi bradou a krkem pravý úhel. Zadeček se nedotýká nohou. Ruce pomalu sepněte před vitálním polem do druidské pěsti, skrze kterou do vás proudí energie. Setrvejte zhruba minutu až dvě a stále vydávejte hlásku "A". Soustřeďte se na své vitální pole a vnímejte své tělo a jeho sílu, energii. Uvědomujete si každou jeho buňku. Při každém nádechu do vás proudí energie a při výdechu, tedy při vyluzování "A", se rozbíhá do celého vašeho těla. Když se zrovna nadechujete, představujte si však, že "A" vychází z vašich úst stále. Uvědomujte si, že jste součástí jednoty světa a že do ní patříte stejně jako kdokoliv jiný. Uvědomujte si, že jste jedna z mnoha buněk toho obrovského celku, kterému se říká svět nebo Tvůrčí dílo a uvědomte si, že tento obrovský celek je součástí ještě většího celku - Podstaty, v níž je vše, to vyjevené i nevyjevené, čas v bezčasovosti i rozměr v bezrozměrnosti, kladné a záporné, černé a bílé, teplé a studené, ženské a mužské, vše v jednotě. Uvědomte si, že to všechno jste vy, vaše součást, stejně jako vy jste součást toho celku - toho obrovského primárního "jsem", které není ani egoistické, ale ani altruistické, protože je vším, co jest. Z pozice ve zpřímeném kleku se zase s hlubokým výdechem vraťte do pozice výchozí, přičemž přestaňte vydávat hlásku "A". Vrátili jste se k Matce Zemi, z níž jste vyšli. Chvíli vnímejte síly, které jsou kolem vás. Cítíte stále tu jednotu. Hluboce dýchejte a uvědomujte si všechno, na co stačíte. Až ucítíte, že se vaším tělem