• titulka.jpg
Zatím jediná doložená keltská svatyně typu "Viecreckschanze" z doby laténské na Moravě co se dochovala do dnešních dnů.   Svatyně se nachází asi 2 km na SV od vesnice Ludéřov, která je pár km jižně od Náměšti na Hané. Ke svatyni vede zelená turistická značka. V poslední prudké levotočivé zatáčce ve vesnici je na pravé straně před lípami vchod na cestu, která se táhne mírně dokopce. Cesta vede dál kolem pomníku a kolem novodobého menhiru, který je již kousek od svatyně.

  Svatyně má skoro kosočtvercový tvar o zhruba 12 500 m čtverečných. Strany jsou orientovány podle světových stran, jednotlivé strany mají délky 115 x 109 x 116 x 108. Kolem celé svatyně je val a před ním příkop, který je hluboký kolem 2,5 m, místy i více. Výškový rozdíl mezi vrcholem valu a dnem příkopu je 3 - 4 m. Vchod do objektu je na východní straně skoro uprostřed. Jihozápadní roh valu je znatelně převýšen od ostatních. Objevil jsem zde také možnou obětní jámu.

  Jakmile jsem vešel na půdu svatyně, cítil jsem se bezpečně a uvolněně. Čistý, volný, bezstarostný. Všechno z vás rázem spadne. Je tam cítit energie země. Skoumal jsem svoje nejinternější pocity a byl jsem úplně naplněn štěstím a radostí.

Místo doporučuji každému navštívit. Je tu pěkný výhled od menhiru směrem do krajiny. Pěkné to místo?

 
TOPlist
WebArchiv - archiv českého webu
Magazín Boiohaemum - Ve stopách předků Vydavatel: KELTOI, obč. sdružení, Holé Vrchy 6, 294 46 Semčice, IČ 48682535; tel. 602 340 991, Email: keltoi@keltoi.cz, Registrace: ISSN: 1802-1794