• titulka.jpg
Článek probírá skutečnost existence menhirů o obce Výkleky (Přerovsko/Olomoucko) + fotky. Tak tyhle "menhiry" se nacházejí kousek severně od obce Výkleky, vím o nich pouze proto, že vesnice je asi pár kilometrů od té mé, jinak bych je neznal. Jsou od sebe vydáleny asi 30m a je mezi nimi vizuální kontakt. Dovoluji si s jistotou tak na 90% tvrdit, že to jsou menhiry (samozřejmě ale nemusí být). A to z několika důvodů:

1. Zaujímají západo - východní směr.
2. Kolují o nich pověsti o čertu ( že by křesťanská propaganda? ), který kameny nesl a tu nad kopcem už "nemohl" tak je pustil. Myslím si, že pokud by to byli obyčejné kameny, tak by asi kolem nich tolik povyku s čertem nebylo.
3. V jižním kameny jsou otvory ne nepodobné těm co jsou např. v Klobuckém menhiru ( podle pověsti měl čert ruce tak horké, že jak kameny nesl, tak se v nich udělaly otvory podobné dírám na prsty - dnes tam jsou 3 díry.)
4. Při meditaci a pociťování energie místa jsem jistou energii cítil, ale nebyla moc silná.

Archeologický průzkum proveden nebyl. Je to tam přinejmenším zajímavé. Posuďte podle obrázků...


 
TOPlist
WebArchiv - archiv českého webu
Magazín Boiohaemum - Ve stopách předků Vydavatel: KELTOI, obč. sdružení, Holé Vrchy 6, 294 46 Semčice, IČ 48682535; tel. 602 340 991, Email: keltoi@keltoi.cz, Registrace: ISSN: 1802-1794