V tomto článku se věnuji popisu některých míst na Berounsku, která by mohla mít spojitost s Kelty a jejich působením v této oblasti. Souhlasím s myšlenkou V. Mátla, že stejně jako Český ráj (jak s tím přišel J. Waldhauser), tak i Berounsko je duchovní kraj Keltů. V článku se tuto hypotézu pokusím (nepřímo) dokázat.
Koda a okolí
Jeskyně Koda se nachází kousek od vesnice Srbsko. Cesta k ní je dobře značená. Jeskyně sama o sobě ani není moc jeskyní - je to spíše takový "rovný tunel", jehož strop se stále svažuje a po pár metrech končí. Ovšem vchod sám o sobě vypadá hrozivě. Náš výlet na Berounsko jsme absolvovali (já a kamarád Roman) koncem srpna 2007. Do svého deníku jsem si ke Kodě zapsal:
Další den jsme tedy vyrazili. Usadili jsme se až úplně vzadu jeskyně a začali meditovat. Zeptal jsem se ducha místa, zda pro mě nemá nějaké učení nebo informace a pokud má, ať mi je ukáže - poté se stěna jeskyně za mnou jakoby "otevřela" a byl jsem ve velkém sále, ze kterého vedly různé cesty, většina směrem dolů. Po krátkém úvodu od ducha místa jsem se jednou z nich vydal... (dále už je to soukromé).
Sv. Ján pod Skalou
Tolik ke Kodě a jejímu okolí. Další zajímavé místo, o kterém bych se tu rád zmínil, je Sv. Ján pod Skalou. Pro světské informace o tomto místě bych odkázal spíše na tyto knihy (3). Já bych tu jen popsal naše pocity a dojmy z návštěvy. V kostele je vchod do jeskyně, kde žil poustevník Sv. Ivan. Je tam údajný "obětní kámen Keltů", či jak to nazvat; pak další kámen, na kterém světec spával, nejzajímavější je ovšem místo, kde měl zemřít. To místo je vskutku silné a ta energie vás úplně "pohltí" - v dobrém slova smyslu. Jaké aktivity zde ovšem Keltové mohli vykonávat nevím, neměli jsme možnost tam pořádně meditovat - v jeskyni se dveře netrhnou. Spíše to tu uvádím pro úplnost.Území Zlatého koně

"Voda, která zde působí na vápence, vytvořila unikátní krasové jevy. A právě Aksamitová, někdy nazývána Axamitová, brána je další pozoruhodností, která vznikla na území Českého krasu. Dříve na tomto místě stávala jeskyně. Té se během času propadl strop, jeskyně zanikla, ale vstupní brána do jeskyně se zachovala až do dnešní doby. Tato brána se s tou Pravčickou srovnávat bohužel nemůže, ale na území chráněné krajinné oblasti Český kras se co do velikosti jedná o unikát, a proto nemá v této oblasti žádnou konkrenci."(5)

Pro úplnost článku o tomto, přinejmenším zajímavém kousku naší země, je třeba uvést, aby čtenář navštívil ještě Tetín a Bacín (kde jsme zatím ještě nebyli) - tam by mělo být obětiště, někde nahoře v jezírku, co tam má být (resp. bylo; AKTUALIZACE 2013: Bacín jsem v loňském roce navštívil. Jezírko (pěkně bahnité) tam stále je. Nevyschnulo. Celé místo však na člověka působí hodně ponuře, stísněně. Jako kdyby někdo najednou u filmu vypnul zvuk... a ten film je váše přítomnost u jezírka na Bacínu... Tolik subjektivní pocity.).Více v doporučené literatuře - viz. poznámky.
A teď proč si myslím, že Berounsko (tedy primárně oblast CHKO Český kras a přilehlé okolí) mohlo být duchovní krajinou Keltů. Jednak se poblíž nenachází žádné větší sídliště z té doby. Nejbližší jsou Stradonice, ale přímo v komplexu CHKO a jemu přilehlého okolí nic takového nenajdeme. Celá krajina je jaksi vydělena z profánního prostředí. Dalším důvodem je právě ona cesta s duchem místa v kruhu, poblíž Kody, jak jsem psal výše. Je to jakoby vnitřní systém jeskyní, chodeb, chodbiček, který je protkán celým tímto územím a jaksi všechno spojuje se vším. Každé místo s každým. Vytváří to podle mě takové povědomí jednotnosti a posvátnosti dané krajiny. Je to kraj s velkou koncentrací "bran do zásvětí" a dalších, s tímto spojených věcí. Tento kraj, jak jsem již uvedl, působí jako jednolitý celek, které má své zvláštní, specifické kouzlo a toto kouzlo je mu vlastní - nerozpíná se dále za jeho hranice.
Poznámky:
1. Pod označením starý kruh v kontextu tohoto článku označuji místo, tvaru kruhu, lehce vyvýšené, na kterém jsme pocítili stopy magické práce. Tento kruh měl v průměru, pokud si dobře pamatuji, něco okolo 8m.
2. Systém v šamanském cestování, kdy 2 lidé či víc, se usadí, lehnou si, vedle sebe, či za sebe, jakoby seděli v kánoi i fyzicky, zatímco části jejich duší se potulují "mimo", ale přitom tak, že se navzájem "vidí" resp. "vnímají" a můžou se spolu domlouvat na dalším postupu v rámci dané cesty.
3. BAUEROVÁ, Anna. Zlatý věk Keltů v Čechách. Praha: Mladá fronta, 2004.
DVOŘÁK, Otomar. Tajemné stopy minulosti: mezi Brdy a Berounkou. Beroun: Knihkupectví U radnice, 2001.
WALDHAUSER, Jiří. Encyklopedie Keltů v Čechách. Praha: Libri, 2001.
4. Opět knihy od O. Dvořáka, Bauerové apod.
5. Online, citováno 4. Února 2010 z:http://www.topvylet.cz/index.php?detail=1646.